Reklama

W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do faktu, że jeśli produkt posiada znak CE, to znaczy, że jest bezpieczny. Powodem tego założenia jest zgodność towaru z normami UE. Niestety, istnieje podobny znak, który większość konsumentów, a nawet sprzedawców zrozumieć może jako znaku CE Unii Europejskiej. Jednak ten znak symbolizuje coś zupełnie innego.

Znak ten oznacza, że produkt został wyprodukowany w Chinach, i rzekomo oznacza China Export, ponieważ niektórzy chińscy producenci stosują go do swoich produktów. Podobieństwo to nie przypadek. Wyraża agresywne podejście i jest używany, aby zmylić europejskich konsumentów.

Znak China Export nie jest zarejestrowany, nie potwierdza pozytywnych wyników badań i jest umieszczany przez chińskich producentów arbitralnie.

china export

Kwestia została podniesiona w Parlamencie Europejskim w 2008 roku. Komisja odpowiedziała, że nie wiedziała o istnieniu jakiegokolwiek znaku chińskiego eksportu i że, jej zdaniem, nieprawidłowe stosowanie oznakowania CE na produktach było związane z błędnym wizerunkiem symbolu oraz że to nieporozumienie. Trwają rozmowy z władzami chińskimi w celu zapewnienia zgodności z normami europejskimi.

Skrót CE pochodzi od francuskich słów Conformité Européenne, co w oznacza: zgodny z dyrektywami nowego podejścia Unii Europejskiej.

Reklama